21.05-23.05 norisinājās pirmais starptautiskais tiešsaistes hakatons sporta industrijai veltītiem izaicinājumiem – Sporthack 2020 Latvija, kurā pirmo vietu ieguva Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) komanda. Uzvarētāju piedāvātais risinājums mērķē uzlabot treniņu kvalitāti un mazināt traumu gūšanas risku tiem, kuri vingrot izvēlas mājas apstākļos.
Pasaulē valdošās situācijas dēļ ir novērojama izteikta paradumu maiņa – sporta zāles ir kļuvušas tukšākas, turpretim mājas treniņi bez trenera uzraudzības palikuši par ikdienu. Projekta “FitShark” idejas pamatā ir viedais sporta tērps, kas no vienas puses palīdzēs fizioterapeitiem un treneriem padziļināti sekot līdzi klientu kustību izpildes precizitātei un sniegt personalizētus ieteikumus. Savukārt, no otras puses ļaus sportotājiem samazināt risku iedzīvoties traumās treniņu laikā un uzlabot izpildes efektivitāti, pielāgojot vingrojumus katra indivīda ķermeņa specifikai.
“FitShark” tehnoloģijas pamatā ir audums ar iebūvētiem inerciālajiem sensoriem, kuri fiksē ķermeņa daļu kustību reālā laikā, caur mobilo lietotni sniedzot tās lietotājam tūlītēju atgriezenisko saiti par izpildītā vingrinājuma un pozas kvalitāti. Tāpat katrs treniņš tiek saglabāts vienotā platformā, lai apģērba lietotājs vai fizioterapeits spētu sekot līdzi progresam. Tas ir būtiski gan rehabilitācijā esošiem fiziskās terapijas pacientiem, kuriem dažādu apsvērumu dēļ nav iespējams būt fizioterapeita uzraudzībā, gan arī vienkāršiem mājas sporta entuziastiem, kuri vēlas uzlabot savu sniegumu nepakļaujot sevi traumu riskam.
Trīs dienu ietvaros hakatonā sacentās 35 komandas no vairāk kā 50 valstīm, lai veidotu risinājumus, kas varētu palīdzēt sporta industrijai un pašiem sportot mīļotājiem pārvarēt COVID-19 izraisītās krīzes sekas. EDI zinātnieku un biznesa attīstītāju komanda ieguva pirmo vietu un 1 000 EUR balvu kategorijā “work in progress”, komercializējot starptautiskā zinātniskā projekta CONVERGENCE ietvaros aizsāktu pētījumu. “Hakatons ir lieliska platforma, lai saliedētu komandas garu un saprastu potenciālo lietotāju vajadzības. Mēs notiekti turpināsim darbu pie šīs projekta pilnveidošanas, izmantojot LIAA piešķirto atbalstu tehnoloģijas komercializēšanai”, atzina pētnieks Ričards Cacurs.
Projekta “Fitshark” komandu veidoja idejas autori – pētnieki Ričards Cacurs un Armands Ancāns, mašīnmācīšanās eksperts Bruno Opermanis, biznesa un mārketinga eksperti Arnis Ermušs un Kristina Oļševska. Šobrīd komanda aktīvi darbojās Elektronikas un datorzinātņu institūta pētniecības projektā SCAPE-IF , sadarbojoties ar augstas klases fizioterapeitiem, lai risinājumu novestu līdz gatavam un cilvēku ikdienas vajadzībām pielāgotam produktam.
Ja ir interese uzzināt vairāk vai iesaistīties projekta realizācijā, sazinieties ar Kristinu Oļševsku, kristina.olsevska@edi.lv , 26099239!