10.-12. jūlijā Robotikas un mašīnuztveres laboratorijas vadošais pētnieks Dr. Rihards Novickis piedalījās FSiC2023 konferencē, kura norisinājās Sorbonas universitātē Parīzē (Francijā). Konferenci atbalstīja EDI koordinētais GoIT projekts, un tā bija veltīta atvērtām un uzticamām pusvadītāju tehnoloģijām.
Mūsu personālajos datoros un viedtālruņos iekšpusē ir procesors. Bet kas ir šajā procesorā?
Pašlaik lielākā daļa mikroprocesoru un silīcija mikroshēmu kopumā ir melnās kastes, kuru dizains un izkārtojums mums ir slepens. Savukārt “brīvā” silīcija mikroshēma ir atvērta visā tās pilnībā: no augsta līmeņa specifikācijām līdz silīcija izkārtojumam. Tādas mikroshēmas dizains ir brīvs, ļaujot ikvienam to izpētīt un uzlabot. Atvērtā koda mikroshēma ir arī pilnīgi pārbaudāma, nodrošinot lielāku drošību, jo nav iespējams paslēpt aparatūras trojānus vai nevēlamas funkcijas, tādējādi neizraisot aizdomas.
Neskatoties uz to, ka atvērtā silīcija kustība vēl ir sākuma stadijā, tai ir tendence augt līdzīgi, kā tas bijis mūsdienu programmatūras pamatam: atvērtajai programmatūrai, piemēram, Linux operētājsistēma ir plaši izplatīta un tiek uzskatīta par pamatu mūsdienu inovācijām.
Vairāk par konferenci uzzināt un iepazīties ar vērtīgām prezentācijām (slaidi un video ieraksti) var šeit:
https://wiki.f-si.org/index.php/FSiC2023
Vairāk par GoIT projektu:
https://goit-project.eu/
https://www.edi.lv/projects/informacijas-tehnologijas-aiziet-go-it/