Eiropas Kosmosa Aģentūras projekta ietvaros EDI radītā tehnoloģija “On-board implementation of the multi-purpose Event Timer (MPET)” tiks izmantota Eiropas Kosmosa aģentūras planētas aizsardzības misijā.
EKA noslēgusi līgumu 129,4 miljonu eiro apmērā par pirmās EKA planētas aizsardzības misijas HĒRA īstenošanu. Projekta mērķis ir izpētīt trieciena ietekmes efektivitāti, lai novērstu potenciālos asteroīdu draudus cilvēcei nākotnē.
“Ir liels gandarījums, ka Latvijas iestāšanās Eiropas Kosmosa aģentūrā asociētās dalībvalsts statusā sāk nest augļus. “Eventech” panākumi apliecina, ka Latvijas uzņēmēji un zinātnieki spēj iekļauties zinātniski pētniecisko pakalpojumu sniegšanā un izstrādāt pasaules līmeņa augstās tehnoloģijas, kas palīdz risināt globāli nozīmīgas problēmas,” komentē izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
HĒRA ir Eiropas ieguldījums starptautiskajā planētu aizsardzības misijā sadarbībā ar Nacionālo aeronautikas un kosmosa administrāciju (NASA). Paredzēts, ka NASA kosmosa kuģis DART tiks nogādāts kosmosā 2021. gada jūlijā un vispirms tas kinētiski ietrieksies vienā no Zemei tuvu lidojošajiem asteroīdiem ar nosaukumu “Didymos”. Savukārt HĒRA veiks trieciena apsekošanu un mērījumus, lai noteiktu, vai DART kinētiskais trieciens var novirzīt asteroīdu no tā lidošanas trajektorijas. Šī vērienīgā eksperimenta rezultātā tiktu iegūta labi saprotama un atkārtojama asteroīdu novirzīšanas tehnika.