Mums bija tas gods būt daļai no līdzorganizatoriem lielākajai, starptautiskajai konferencei, kas veltīta nanomateriālu pētniecībai. Institūta direktoras Dr. Modris Greitāns, atklāja starptautisko konferenci “Nanomateriāli: “Pielietojumi un īpašības” (Nanomaterials: Applications & Properties). Kā konferences organizācijas komitejas goda priekšsēdētājs viņš pārstāvēja ne tikai EDI, bet arī Latvijas Zinātņu akadēmiju. Savā uzrunā Institūta direktors viesus mudināja izmatot iespēju un izbaudīt skaisto Rīgu un Latviju.

 Abas šīs institūcijas ir arī konferences līdzorganizatori. Konference bija veltīta ne tikai jaunu nanomateriālu atklāšanai un izpētei, bet, kas ir ļoti svarīgi, to dažādiem pielietojumiem, lai izmantotu šo materiālu unikālās fizikālās un ķīmiskās īpašības praktiskiem mērķiem. Intensīvā programmā no 9. septembra līdz 13. septembrim norisinājās dažādi priekšlasījumi par šo tēmu. Savukārt starpbrīžos dalībnieki varēja aktīvi tīkloties un iepazīties ar partneru, tanī skaitā arī EDI, zinātniskajiem sasniegumiem. Tā kā šī tēma ir sazobē ar Elektronikas un datorzinātņu institūta pētniecības tēmām, kas saistītas ar viedo sensoru un izpildmehānismu sistēmu izveidi, datu apstrādi, nanomateriālu pārvēršanu par viediem nanomateriāliem, iesaistot mākslīgo intelektu. EDI prezentēja projektā «Viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma» paveikto. Šajā projektā Institūts ir atbildīgs par ceturto darba paku: “ROBOTICS/IoT” (RoLISe). Šī paka veltīta trim tehnoloģiju grupām, kas identificētas, ņemot vērā to augsto pievienoto vērtību rūpniecības vajadzībām: robotika, lietu internets (IoT) un viedās sensoru sistēmas. Interesentiem bija iespēja iegūt padziļinātāku informāciju par paveikot un iepazīt Latvijas zinātnes veikumu, ko izstrādāja EDI zinātnieki.

Īpaši lepojamies, ka mūsu vadošais pētnieks Rihards Novickis uzstājās ar prezentāciju par tēmu kvantu sensora izstrāde uz dimantu ar NV centra piemaisījumiem bāzes. Dimanta sensors, kura pamatā ir slāpekļa vakance, kas nodrošina vēl nebijušu mērījumu precizitāti un ir pierādīts, ka tas ir pārveidojošs sensoru rīks elektrisko, magnētisko un termisko īpašību izpētei. Šī tehnoloģija jau ir atradusi daudzus pielietojumus pētniecībā, piemēram, nanomēroga nelineāru spina faktūru attēlveidošana, rezonanses spina viļņu režīmu optiska noteikšana, neinvazīva feromagnētisko materiālu mērīšana, 2D magnētisko materiālu analīze, milimetra mēroga lādiņa strāvas sadalījuma kartēšana un daudzi citi pielietojuma veidi. Parādot šīs metodes priekšrocības un problēmas.

Sniegts arī ieskats pašreizējos ES projektos, kas sekmē kvantu sensoru attīstību. Kā arī par to, kā EDI izmanto savu unikālo iepriekšējo pieredzi, sadarbojoties ar fiziķiem, lai uzlabotu jaunās sensoru tehnoloģijas pielietojamību.

Lai konferences viesiem būtu iespēja iepazīt Latvijas vadošās zinātņu institūcijas, tika nodrošinātas ekskursijas, tanī skaitā arī uz EDI. Viesus uzņēmu direktora vietnieks attīstības jautājumos Dr. Kaspars Ozols. Viesi tika iepazīstināti ar visām 5. EDI laboratorijām, tanī skaitā arī ar Dr. Riharda Novicka vadīto laboratoriju, kur klātienē jau varēja apskatīt un detalizētāk izrunāt par iepriekšējās dienas prezentētajiem sasniegumiem.