2024. gada 16. decembrī Elektronikas un datorzinātņu institūtā (EDI) norisinājās nozīmīga tikšanās, kurā piedalījās EDI direktors Modris Greitāns un direktora vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Ozols, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) rektore Irina Arhipova un zinātņu prorektors Gatis Vītols. Šī tikšanās ir nozīmīgs solis abu iestāžu ciešākas stratēģiskās sadarbības veicināšanā zinātnes, tehnoloģiju attīstības un inovāciju jomās.

Tikšanās laikā abas puses apliecināja vēlmi slēgt stratēģiskās sadarbības līgumu, kas stiprinās jau esošo, ilggadējo un veiksmīgo sadarbību starp EDI un LBTU. Plānotais līgums būs pamats kopīgiem pētījumiem un projektiem, zinātnisko publikāciju un inovāciju veicināšanai, finansējuma piesaistei, savstarpējās sadarbības paplašināšanai, kā arī zināšanu un kompetenču pilnveidošanai. Tāpat tas veicinās pieredzes apmaiņu un atbalstīs studentu un pētnieku mobilitātei.

Šāda sadarbība sniegs EDI iespēju demonstrēt dažādas izstrādātās tehnoloģijas reālā vidē un reālos pielietojumos lauksaimniecības, biotehnoloģiju un pārtikas nozarēs. Savukārt LBTU būs iespēja praktiski izmantot EDI radītās modernās tehnoloģijas mikroelektronikas, lietu interneta, mākslīgā intelekta un citās jomās, lai risinātu aktuālos nozares izaicinājumus.

Papildus tam LBTU studentiem būs iespēja izstrādāt akadēmiskos un kvalifikācijas darbus pieredzējušu EDI mentoru uzraudzībā perspektīvos pētījumu virzienos, kā arī prakses iespējas. Savukārt EDI pētniekiem būs iespēja stiprināt LBTU studiju kursus, pasniedzot lekcijas mikroelektronikas, lietu interneta, sensoru, mākslīgā intelekta, robotikas un citās jomās, tādējādi sekmējot abu iestāžu kompetenču attīstību un savstarpēju ieguvumu.

Sadarbība starp EDI un LBTU ir stāsts par abpusējiem ieguvumiem,” uzsvēra EDI direktors Modris Greitāns. “Apvienojot EDI izcilo kompetenci jaunu tehnoloģiju pētniecībā un izstrādē ar LBTU plašo fundamentālo zināšanu spektru, mēs spēsim sasniegt vēl augstākus rezultātus gan pētniecībā, gan inovāciju izstrādē.”

LBTU rektore Irina Arhipova uzsvēra: “Šī sadarbība ir iespēja veidot nākotnes zinātnieku paaudzi Latvijas ekonomikai tik svarīgajās tehnoloģiju jomās un nodrošināt tehnoloģiskus risinājumus, kas stiprinās gan Latvijas zinātni, gan arī valsts tautsaimniecību.”

Tikšanās laikā LBTU pārstāvji apmeklēja EDI laboratorijas, kur iepazinās ar institūta pētnieku aktuālajiem pētījumiem un projektiem. Demonstrētās tehnoloģijas ietvēra robotu un dronu sistēmas, biometrijas risinājumus, valkājamās tehnoloģijas, mikroshēmu un iegulto sistēmu risinājumus, lietu interneta pielietojumus, tālizpētes risinājumus, mākslīgā intelekta tehnoloģijas un pašbraucošo auto. Šie risinājumi uzskatāmi apliecina EDI tehnoloģisko līderību un būtisko ieguldījumu inovāciju ekosistēmas attīstībā. To apvienošana ar LBTU plašo ekspertīzi tādās nozarēs kā lauksaimniecība, biotehnoloģijas un pārtikas tehnoloģijas, nodrošina perspektīvas iespējas veidot daudzsološus sadarbības projektus.

Tikšanās noslēgumā abas puses vienojās par konkrētiem turpmākajiem soļiem, lai veicinātu sadarbību, kas, apvienojot abu institūciju spēkus un kompetences, sniegs būtisku ieguldījumu Latvijas zinātnes un tehnoloģiju attīstībā.